یکی از دغدغه‌ها وسوالات متداول مصرف کنندگان در مورد اندازه و نوع فیلتر جهت تصویه آب استخر و یا جکوزی می‌باشد.
به طور کلی با توجه به موارد بسیاری، نوع فیلتر و حجم آن محاسبه می‌گردد که به صورت خلاصه تعدادی از آنها را در ادامه ارائه خواهیم داد. 
به طور مثال عواملی از جمله: حجم آب، محیط قرار گیری آب (داخل یا بیرون بودن از ساختمان)، فصل، حصار کشی اطراف استخر یا جکوزی، اندازه‌ی پمپ تصویه و غیره که در انتخاب اندازه فیلترها تاثیر گذار هستند. 

محاسبه‌ی سایز فیلترها

ابتدا باید حجم استخر را محاسبه کرد که برای این کار کافی است طول و عرض استخر را در عمق ضرب کنیم تا حجم یا متر مکعب آب بدست آید.
دومین کار محاسبه ظرفیت استخر می‌باشد که در واقع تعدا کولن یا همان لیتر مکعبی است که در استخر می‌توان آب نگهداری کرد. به طور معمول ظرفیت استخر از حجم آب محاسبه شده کمتر است، چرا که استخر به صورت کامل یا لبریز پر نمی‌گردد.
در ادامه باید نرخ جریان محاسبه گردد.

محاسبه‌ی نرخ جریان

نرخ جریان به عنوان حجم جریان آب عبوری از یک نقطه به نقطه ی دیگر در زمان مشخص، است. که معمولا در گالن در دقیقه یا GPM تعریف می‌شود. برای محاسبه‌ی نرخ جریان کافی است ظرفیت استخر را تقسیم بر ساعت یا زمان گردش مورد نیاز آب کنیم. بر روی اطلاعات هر فیلتر نرخ جریان آن نیز قید شده است که به وسیله‌ی مقایسه‌ی نرخ جریان عبوری از آن فیلتر و بر حسب منطقه فیلتر که آن نیز بر روی دستگاه درج شده است، نرخ جریان فیلتر به دست می آید که با مقایسه‌ی نرخ جریان عبوری مورد نیاز با نرخ جریان فیلتر می‌توان بهترین سایز فیلتر را انتخاب کرد. البته گفتنی است اگر سایز فیلتر بزرگتر از حجم مورد نیاز باشد مزیتهایی را از جمله: افزایش فیلتراسیون بهتر، افزایش طول عمر مفید فیلتر، کاهش زمان فیلتراسیون و غیره را در بردارد.
لذا باید در نظر داشت سایز بزرگتر فیلتر نیازمند به هزینه‌ی بیشتری نیز می‌باشد. 

About پشتیبان فنی سایت

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *