عوامل بسیاری در میزان و تعیین لوله‌کشی استنخرها و جکوزی‌ها تاثیرگذار هستند. سعی خواهیم کرد رایج‌ترین عوامل را جهت آشنایی و راهنمایی بیشتر شما بیان کنیم.

ابعاد و طول و عرض استخر 

مهمترین و تاثیرگذارترین عامل در تعیین قیمت لوله‌کشی استخر، اندازه استخر است. درواقع هر چه این اندازه بزرگتر باشد سایز لوله‌ها، فیلترها، پمپ‌ها و کلیه تجهیزات نیز به مراتب باید بزرگتر در نظر گرفته شود که این خود هزینه‌ی بالاتری را دربر می‌گیرد.

نحوه و انواع لوله‌کشی

نحوه‌ی لوله کشی متناسب با نیاز کارفرما و نوع کاربرد استخر، متفاوت است و می‌تواند از چندین مدار لوله‌کشی تشکیل گردد. درخواست‌هایی مانند تعبیه‌ی لوله جداگانه جارو، لوله‌ی اسکیمر، لوله‌گذاری مدار آب گرم، لوله گذاری مدار آب تصویه و غیره، همگی در میزان مصرف لوله‌ها و تعداد مدارکشی لوله‌ها نقش بسزایی دارد.

نوع لوله

در لوله‌کشی استخرها و جکوزی‌ها انواع لوله‌ها را می‌توان استفاده کرد که بسته به جنس و نوع آن‌ها دارای قیمت‌های متفاوتی نسبت به هم هستند.حال اینکه معایب و مزایای هر کدام به چه صورت است، در آینده مورد بررسی قرار خواهد گفت.

تجهیزات موتورخانه‌ی استخر

در تعیین قیمت لوله‌کشی استخرها، نوع وتعداد تجهیزات حائز اهمیت است و نقش بسزایی دارد. داشتن زون‌های مختلف موتورخانه مانند دیگ آب گم، دیگ بخار، پکیج، سختی‌گیرها، فیلترها، مبدل‌های حرارتی، منبع کویل‌دار، پمپ‌ها، مو گیر و غیره همگی در تعیین این قیمت نقش دارند. حتی نوع و انواع این تجهیزات نیز در تعیین و میزان نوع اتصالات مصرفی نقش دارند. به طور مثال نوع بویلر چودنی یا فولادی بودند. نوع یا انواع پمپ‌ها مثل پمپ‌های جکوزی، پمپ تصویه، پمپ سیرکولاسیون بویلر و غیره.

فاصله‌ی استخر یا جکوزی از موتورخانه

مسلما داشتن فاصله‌ی کاسه استخر یا جکوزی از موتورخانه مستلزم استفاده از میزان بیشتری لوله و اتصالات است که در هزینه تاثیر دارد. 
هر چه اندازه‌ی استخر یا جکوزی کوچکتر باشد و فاصله‌ی آن تا موتورخانه نزدیکتر باشد، در واقع نیازبه تجهیزات و لوله اتصالات کمتری بوده و از هزینه و دستمزدها نیز کاسته می‌شود. توصیه می‌گردد از لوله‌گذاری‌های اضافه، استفاده از سایزهای غیر متعارف و نامناسب نسبت به سایز استخر یا جکوزی، پیچ و خم دادن لوله‌ها به شدت اجتناب گردد. چرا که در میزان مصرف لوله و اتصالات و قیمت آن‌ها و دستمزدها بسیار تاثیر گذار است.

About پشتیبان فنی سایت

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *