یکی از بزرگترین و پر هزینه‌ترین موارد نگهداری استخرها، گرم کردن استخر و جلوگیری از هدر رفتن انرژی گرمایی و تبخیر آب استخرها است. در این مقاله به معرفی یک روش نوین جهت جلوگیری از اتلاف حرارت استخرها خواهیم پرداخت.

روش‌های متفاوتی در ساختمان‌ها و استخرها جهت جلوگیری از اتلاف حرارت و عایق کردن به کار می‌آید. اتلاف حرارت استخرها از طریق روش‌های متفاوتی رخ می‌دهد مانند:

۱. اتلاف حرارت از طریق سطح آب و تبخیر آن
۲. اتلاف حرارت به وسیله‌ی محیط
۳. اتلاف حرارت به وسیله‌ی بدنه‌ها و کف استخر

در ادامه به بحث در رابطه با جلوگیری از اتلاف حرارت به واسطه‌ی بدنه‌ها و کف استخرها می‌پردازیم.

بلوک‌های هبلکس

از روش‌های متفاوتی برای عایق کردن کف و بدنه‌ی استخرها می‌توان استفاده کرد. در اینجا قصد داریم به معرفی مزایای استفاده از نوعی بلوک به نام بلوک‌های هبلکس بپردازیم. در واقع هبلکس یک نوع بتون متخلخل هست که دارای مقاومت فشاری بالا و وزن بسیار سبک نسبت به بلوک‌های معمولی است. به دلیل اینکه به راحتی توسط اره بریده می‌شوند، لوله گذاری و سیم‌کشی در این بلوک‌ها بسیار ساده می‌باشد. از ویژگی‌های بلوک‎‌های هبلکس میتوان عایق رطوبت بودن، عایق مناسب حرارت، وزن پایین، امکان اجرای سریع صرفه‌جویی در سرعت و هزینه‌ی ساخت و مصالح نام برد. 

روش استفاده از هبلکس

هبلکس به راحتی قابل حمل بوده و عایق مناسبی جهت آب و حرارت است. قبل از استفاده از آن باید آن را کاملا خیس نمود و سپس استفاده کرد. این رطوبت باعث چسبندگی هبلکس به ملات می‌شود. بعد از اجرا نیز حتما باید دیواره‌ها را کاملا خیس کرد تا چسبندگی بین بلوک‌ها و ملات‌ها و استحکام کار بالا برود.

مزایا

از مزایای اقتصادی هبلکس عبارتند از:

  • خواص ذاتی هبلکس شبیه به سنگ هست، اما وزن سنگ را ندارد.
  • هبلکس به راحتی حمل می‌شود و سرعت اجرای کار بسیار بالا است.
  • نیاز به کارگر کمتری دارد. نیاز به مصالح کمتر و رقیق‌تری دارد.

معایب

از هبلکس برای دیوارهای باربر نمیتوان استفاده کرد. اما فراموش نشود در کاسه‌ی استخر، ما نیاز به بار بر بودن دیوارها نداریم و هبلکس صرفا نقش جلوگیری از اتلاف حرارت را برای ما بازی می‌کند، چرا که پس از اجرای آن آرماتور‌بندی و بتون‌ریزی نیز صورت می‌گیرد. برای پیشگیری از اتلاف حرارت بدنه و کاسه استخر استفاده از بلوک‌های هبلکس یکی از مدرن‌ترین روش‌ها است و میتواند تا میزان زیادی از هدر رفتن انرژی حرارتی از طریق بدنه را کم کند.

 

درباره پشتیبان فنی سایت

2 دیدگاه در تلفات گرمایی استخرها از طریق بدنه و کف آن‌ها
  1. Hi, I wish for to subscribe for this web site to get latest updates, so where can i do it please help. Kally Dallis Damaris


[بالا]

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *