چراغ‌های استخری چیست و چه کاربردی دارد؟

اصولا نورپردازی با چراغ‌های استخری انجام می‌شود که در عصر حاضر برای زیبایی محیط استخر یا جکوزی اهمیت و توجه بسیاری پیدا کرده است که در انواع رو کار و تو کار و در توان‌های متفاوتی می‌توانند باشند. چراغ‌های استخری این امکان را به وجود می‌آورند که بتوان یک نور‌پردازی زیبا برای محیط استخر یا جکوزی داشته باشیم و همچنین نیز یک نور لازم و کافی جهت فضا و محیط استخر موجود باشد و البته نور و آب هم ترکیب بسیار زیبایی با هم به وجود می‌آورند که باعث زیباتر شدن فضا و محیط استخرها می‌شوند. البته منظور از استخر حتما نباید استخرهای بزرگ، عمومی، سرپوشیده و غیره باشد. این عامل یعنی نورپردازی می‌تواند شامل استخرهای خانگی، استخرهای روباز و حتی استخرهای بسیار کوچک، جکوزی‌ها، حوضچه‌های آب سرد، حوضچه‌های بزرگ، حوضچه‌های کودک و در تمامی شهرها می‌توانند استفاده شوند و زیبایی خاصی را به محیط القا کنند.

اطلاعات فنی در مورد چراغ‌های استخری

چراغ‌هاس استخری حتما باید ضدآب باشند و همچنین استاندارد IP68 را نیز داشته باشند. چون ممکن است خطر برق‌گرفتگی در آن‌ها ایجاد شود. حتما باید دارای ولتاژ و کارکرد ۱۲W یا ۲۴W باشند. به همین دلیل بهتر است از کابل‌های مفتولی که کیفیت بهتر و بیشتری دارند به جای کابل‌های افشان استفاده شود. قطر کابل هم به تعداد چراغ‌ها و همچنین توان آن‌ها بستگی دارد. از طرفی می‌توان گفت چراغ‌های استخری در موتورخانه باید دارای ترانس جهت تبدیل برق ۲۲۰W شهری به برق ۱۲W باشند و هرگز بدون ترانس استفاده نشوند. 

انواع چراغ‌های استخری

به طور کلی سه مدل چراغ استخری اورجینال داریم:

۱. چراغ‌های رشته‌ایی

در استخرهای قدیمی بیشتر موجود است و در بازار امروزه بسیار کم و به ندرت می‌توان مانند آن را پیدا کرد. این نوع چراغ‌ها مزایا و معایبی نیز دارد. از مزایای آن قیمت پایین، دارای نور و روشنایی بسیار خوبی است و معایب آن راندمان کم و بسیار کم بودن عمر این نوع لامپ‌ها است و اگر آن‌ها دچار مشکل گردند به سختی می‌توان قطعات آن‌ها را پیدا کرد.

۲. چراغ‌های هالوژن

نسل بعدی چراغ‌های رشته‌ایی هستند که حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد نسبت به چراغ‌های رشته‌ایی راندمان و کیفیت بهتری دارند. از معایب این نوع چراغ‌ها این است که گرمای زیادی را ایجاد می‌کنند و وقتی دما بالا می‌رود، می‌سوزند، به همین دلیل این نوع چراغ بیرون از آب نباید روشن بماند. قیمتی بالاتر از چراغ‌های رشته ایی و نور خیلی زیادی دارند. موجب گرمای شدیدی می‌شوند و هزینه‌ی سالانه نیز جهت تعویض قطعات داخلی دارند ولی دارای طول عمر بیشتر نسبت به چراغ‌های رشته‌ایی هستند. نور و روشنایی زیادی هم از خود تولید می‌کنند.

۳. چراغ‌های LED

این نوع چراغ‌ها جز جدیدترین روشنایی‌هایی هستند که برای استخرها و جکوزی‌ها به کار می‌رود. دارای نور و روشنایی بسیار قوی و همچنین مسافت بیشتری از آب را روشن می‌کنند. دارای تنوع رنگ در انواع چراغ‌های استخری هستند که به وسیله‌ی ریموت و کنترل یا برنامه زمانی که به آن‌ها میتوانیم بدهیم تغییر رنگ می‌دهند و یا روی رنگی دلخواه برای خود میتوان آن را تنظیم کرد. چراغ‌های LED بین ۳ تا ۵ برابر نسبت به چراغ‌های هالوژن و رشته‌ایی بهره‌وری بیشتری دارند و همچنین ۹۰ درصد نیز حرارت کمتری ایجاد می‌کنند و از نظر کیفیتی و طول عمر نیز از لامپ‌های دیگر استخری عمر بسیار بیشتری دارند.

About پشتیبان فنی سایت

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *