شاید به جرات بتوان بیان  کرد که یکی از مهمترین اجزای زیر کار و مصرفی در ساخت استخرها و جکوزی‌ها، سیستم لوله کشی و نوع لوله‌ مصرفی است. چرا که در صورت عدم وجود لوله کشی امکان نصب بقیه موارد نیز وجود نخواهد داشت و از آنجایی که معمولا سیستم لوله‌کشی در استخرها و جکوزی‌ها توکار بوده و بعد از اجرا با بتن یا مصالح دیگر پر می‌گردد، پس انتخاب نوع لوله و نحوه لوله‌کشی بسیار حائز اهمیت است، زیرا کوچکترین نشتی در این نوع سیستم‌ها مشکل‌ساز خواهد بود. 

انتخاب نوع و جنس لوله‌ی مصرفی تاثیر مستقیم در طول عمر استخر با جکوزی شما و اتصالات مصرفی و راندمان کاری موتورخانه و استخر خواهدداشت.

بررسی انواع لوله‌های مصرفی در لوله‌کشی استخر و جکوزی

۱.  لوله‌های pvcu

شاید امروزه بتوان بیان کرد بهترین و مناسبترین لوله‌ها در جهت لوله‌کشی استخر و جکوزی لوله‌های pvcu یا پلی‌ونیل‌کراید فشار قوی هستند. حداقل ضخامت قابل قبول برای این لوله‌ها ۴۰ بوده و فشار باری معادل ۱۶ pm را تحمل می‌کند.

۲. لوله‌های pvc منعطف یا شلنگی

این نوع لوله‌های شلنگ مانند، معمولا به دلیل مقرون به صرفه بودن بعد از لوله‌های pvcu در سطح استخر کاربرد دارند.

۳. لوله‌های cpvc 

این نوع لوله‌ها به دلیل مقاوم بودن در برابر حرارت بالا معمولا فقط جهت قسمت‌هایی از مدار لوله‌کشی استفاده می‌شود که حرارت بالا بوده و نیاز است به لوله صدمه‌ایی وارد نشود. معمولا در رنگ‌های سفید، خاکستری و سبز به بازار ارائه می‌شوند و با توجه به هزینه‌ی بالا این لوله‌ها معمولا مقرون به صرفه‌تر خواهد بود که فقط در خروجی و ورودی گرم‌کن‌های استخر و جکوزی به کار روند. البته از معایب این لوله‌ها مقاومت کم و خورندگی اتصالات آن توسط کلر موجود در سیستم تصویه است. چرا که اتصالات این نوع لوله‌ها از جنس فلز بوده و در برابر کلر بسیار ناپایدار است. 

۴. لوله‌های پلی اتیلن

لوله‌های پلی اتیلن یا HDPE با چالی بالا و LDPE با چگالی پایین و لوله‌های پروپلین که قدیمی‌تر از لوله‌های pvc هستند و در گذشته استفاده می‌شدند. هنوز هم برخی از ساختمان‌ها و تاسیساتی هستند که از این نوع لوله‌ها در آن‌ها استفاده شده است. توجه داشته باشید که لوله‌هایی از این جنس با نوار سفید جهت مصارف با فشار پایین کاربرد دارد و لوله‌های قرمز و سبز برای مصارف با فشار بالا مانند استخرها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۵. لوله‌های abs

در دسترس بودن این نوع لوله یکی از مزایای استفاده آن است اما متاسفانه به دلیل کوتاه بودن محل اتصال آن که چسبی است، این نوع لوله‌ها زیاد مناسب لوله‌کشی استخرها نیست. چرا که تحمل فشار بالایی را در برابر حلقه‌ی بسته در لوله‌کشی یک استخر ندارد. 

۶. لوله‌های فلزی

هر گونه لوله‌ی فلزی چه مسی چه گالوانیزه یا هر نمونه‌ی دیگر نباید برای استخر به کار رود. چرا که کلر باعث خورده شدن این لوله‌ها شده و آن‌ها را از بین می‌برد.

About پشتیبان فنی سایت

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *